Állati hírek : Állattartás esetén is kötelez a törvény! (1998. évi XXVIII.tv. és 2004. évi X.tv.) |
Állattartás esetén is kötelez a törvény! (1998. évi XXVIII.tv. és 2004. évi X.tv.)
Anveiler Szonja 2004.10.14. 14:09
Ki gondolná, hogy ha kutyát, vagy macskát tartunk, Állatvédelmi Törvény betartására is figyelnünk kell. Pedig így van. Igaz kevesen vannak akik ezeket figyelembe veszik, a célja mégis az, hogy visszaszorítsák az állatkínzókat, valamint azokat, akik kínzásnak minősülő körülmények közt tartják állataikat.
Az alapfogalmak
"Az Országgyűlés annak tudatában, hogy az állatok érezni, szenvedni és örülni képes élőlények, tiszteletben tartásuk, jó közérzetük biztosítása minden ember erkölcsi kötelessége..." Ezzel a mondattal indul az állatvédelmi törvény, de lássuk be, ritka az olyan gazda, aki ezt így is gondolja. A törvény célja, hogy elősegítse az állatok védelmét, növelje az emberek felelősségtudatát, az állatokkal való bánásmód érdekében. Valamint meghatározza az állatvédelem alapvető szabályait. A törvény megfogalmazza néhány fogalom jelentését, hogy egyértelmű legyen kire, milyen szempontból érvényesek a rendeletek.
Állattartó: az a személy, aki állattartásra jogosult.
Állat károsítása: az állat testi épségének, szervezetének, pszichikai állapotának vagy viselkedésének tartós, hátrányos megváltoztatása.
Állatkínzás: az állat szükségtelen, fájdalmat okozó bántalmazása, vagy olyan hatást eredményező beavatkozás, bánásmód, valamint szükségleteinek oly mértékű korlátozása, amely tartós félelmet, egészségkárosodást okozhat, továbbá az öröklődő betegségben szenvedő- nem kísérleti célra szánt- állategyed tenyésztése, szaporítása.
Jó gazda gondossága: az az emberi tevékenység, ami arra irányul, hogy az állat számára olyan életkörülményeket biztosítson, amely az annak fajára, fajtájára és nemére, korára jellemző fizikai, élettani tenyésztési és etológiai sajátosságainak, egészségi állapotának, tartási, takarmányozási igényeinek megfelel. A törvényrendeletek röviden
Ezek csupán alapfogalmak, mégis kevesen vannak, akik tisztában lennének azzal, hogy a jó gazdának milyen előírásoknak kell megfelelniük. A törvény hatálya sok irányba kiterjed (valamint több csoportba sorolja az állattatókat) : gazdasági haszonból tartott állatokra, kutatási, kísérleti célra szolgáló állatokra, versenyre illetve sportcélra tartott állatokra, vadászatra alkalmazott állatokra, kedvtelésből tartott állatokra, kóbor állatokra, tenyészállatokra, vadon élő fajok bármilyen célra befogott egyedeire, még a fegyveres erők, rendfenntartó szervek feladatainak ellátására tartott állatokra is vonatkoznak.
Az állatvédelem általános szabályai, előírják, hogy a gazdinak tekintettel kell lennie az élőhely kialakításánál, az állat nemére, korára, fajtájának igényeire. Biztosítania kell, az egymást nyugtalanító állatok elkülönítését. Köteles minimum napi egyszer ellenőriznie az állat körülményeit. Gondoskodnia kell olyan tartásról, hogy az állat ne tudjon megszökni. Azoknak a kutyáknak, amelyeket megkötve, mozgásában egyéb módon korlátozva tartják, köteles zavartalan pihenést, sérülésmentes mozgásteret kialakítani, az időjárás viszontagságaitól megóvni.
A kedvtelésből tartott állat ürülékét az állattartó a közterületről köteles eltávolítani. Az állatot nem szabad kínozni, másik állatra, vagy emberre uszítani, állatviadalra tanítani. (Tilos állatviadalokat szervezni, tartani, fogadásokat kötni, valamint a részvétel és a közreműködés.)
Nem lehet úgy szállítani, mozgatni, elhelyezni, ami nem kíméletes. Nem várható el az állattól, hogy a teljesítményét meghaladó munkát végezzen. Valamint természetellenes, önpusztító tevékenységre szoktatni. Az állat elűzése, kitétele, elhagyása, tilos. Az állaton fájdalommal járó, beavatkozást, csak szakirányú végzettséggel illetve gyakorlattal rendelkező ember tehet. Küllemének megváltoztatása érdekében, sebészi beavatkozás nem végezhető, kivéve, ha fajtajelleg fenntartásáról, vagy ivartalanításról van szó. Az állat életét elfogadható ok nélkül kioltani nem lehet. Megfelelő indok esetében az állatot csak kábítva lehet megölni.
Jogszabálysértés esetén...
Aki tevékenységével, vagy mulasztásával, az állatok kíméletére, védelmére előírt jogszabályt megsérti, állatvédelmi bírságot köteles fizetni, amit az állat-egészségügyi hatóság szab ki. Az állatkínzásáért, vagy annak kegyetlen módon való megöléséért akár két év börtönbüntetés is kiszabható.
Törvény ide vagy oda, a mai napig is számtalanszor hallunk híreket, amelyben valaki kutyákat mérgez meg a környezetében, vagy különféle módon kínozza őket. Másrészt, olyan gazdák kutyái is áldozatul eshetnek a kegyetlenkedőknek, akik igyekeztek mindent megadni, normális, az előírásnak megfelelő körülmények között tartani kedvencüket.
Forrás: www.zug.hu (Orpheus Egyesület)
|